Bebek Uykusuyla İlgili 7 Önemli Bilgi

Bebek Uykusuyla İlgili 7 Önemli Bilgi

Uyku, ailenin her bireyi için önemlidir, ancak özellikle bebekler için önemi ayrıdır.

Ebeveynler bazen bebeklerin uykuları hakkında doğru bilgilere ulaşmakta zorluk yaşayabiliyorlar. Aynı şekilde, bebeğin ne kadar uyuduğunun farkında olmak da son derece önemli bir konu. Bugünkü yazımızda ebeveynlerin, minik yavrularının uykuları hakkında daha fazla bilgi sahibi olması için 7 önemli başlığı değerlendireceğiz.

Başlamadan önce okumak isteyebilirsiniz: Bebekler İçin Uykunun Önemi

Bebeklerdeki Gece/Gündüz Algısında Karışıklıklar Olabilir

İnsan vücudunda uyku aktivitesini düzenlemek adına sirkadiyen ritimler bulunur. Yeni doğan bebekler için sirkadiyen ritimler tam olarak gelişmiş olmadığından dolayı, uyku problemi yaşanabilir. Bebeğinizin gece olduğunda rahat bir uyku uyumasını istiyorsanız, gün boyunca gün ışığı almasını sağlamalısınız. Aynı zamanda, geceleri de uyku ortamını karanlık ve sessiz tutarak, bebeğinizin çok daha rahat bir uyku uyumasını sağlayabilirsiniz.

Bebek Uygu Döngülerinde Farklılıklar Olabilir

Bebeklerin, yetişkinlere nazaran çok daha farklı uyku döngüleri bulunur. Yetişkinler, REM olarak adlandırılan döngüde daha kısa durarak, derin uykuya çok daha hızlı geçebilirler. Uyku döngüleri yetişkinlerde 90 dakikaya kadar çıkabildiği için uykuları kolay kolay bölünmeyecektir. Bebeklerde ise bu döngü sistemi apayrı bir boyut kazanabiliyor. Öyle ki, bebeklerin döngü sürelerinin yetişkinlere kıyasla 60 dakika daha kısa olduğunu söylemek mümkün.

Bebekler, REM olarak adlandırılan uyku döngüsünde uykunun %50’sini geçirdikleri için, daha kolay uyanma riskini barındırırlar. Ayrıca, ilk uyuma döngüsünde bebeğin derin bir uykuya geçebilmesi 20 dakika kadar sürebilir. Bebeklerin ilk birkaç dakika içerisinde çabuk rahatsız olup uyanmaları da bu durum ile bağdaştırılmaktadır.

Bebeklerin Gece Uyanmaları Oldukça Önemli

Ebeveyn olarak, gecenin bir saatinde uyanmak sizin için zorlu bir süreç olsa bile, bebeğinizin sağlığı için oldukça önemli olduğunu unutmamanız gerekiyor. Öyle ki, bebekler pek çok ihtiyaçlarını ve şikayetlerini size iletme konusunda sıkıntı yaşarlar. Bebeklerin 3-4 saatte bir beslenme ihtiyacı olmasının yanı sıra, ağrıları olduğu veya bezinin değişmesi gerektiği için uyanabilirler. Uzmanlara göre, daha kısa uyku döngüleri bir hayatta kalma becerisidir. Artık bebeğinizin gece devamlı uyanışı ile övünebilirsiniz!

Her Bebek Farklıdır

Bazı bebekler 5 ayda emeklemeye başlarken, bazıları bir yıl civarında başlayabilir. Herhangi iki bebeğin tam olarak aynı şekilde gelişmesini beklemek yanlıştır. Kullanacağınız pek çok yöntem, tecrübenizle birleşerek çok faydalı olacak olsa da bazı konulardaki farklılıkları göz önünde bulundurmanız oldukça önemli.

Uyku düzeni de her bebekte farklılık gösteren bir durumdur.  

Uyku Regresyonu (Gerilemesi) Normaldir

Uyku düzeninde herhangi bir sorun olmayan ve uykusunu sorunsuz şekilde uyuyan bebekler, geceleri sürekli olarak uyanıyorsa ve gündüz uykularında da kısalma varsa bu duruma uyku gerilemesi adı veriliyor. Bebeklerin gelişimleri tek bir düz çizgide gitmediğinden dolayı, bebekler yeni beceriler öğrenirken geçici gerilemeler de yaşayabilirler. Bu nedenle de çocuklarında uyku gerilemesi olan ailelerin telaş yapmamaları ve bunu normal bir durum olarak kabul etmeleri son derece önemlidir.

Bebeğinizle Uykusu da Olgunlaşır

Bebeklerin uyku düzenlerini tanımlayacak olursak, iyi veya kötü uyku diye bir şey olmadığını söyleyebiliriz. Hafif uykular ve gece uyanmaları kötü bir uyku düzeninin habercisi olmadığı gibi, sağlıklı bir gelişimin de parçaları olmaktadırlar.

Bebeklerin uyku düzenleri aynı kendileri gibi olgunlaşma sürecine devam ederler. Bebekler büyüyüp yeni beceriler edindikleri gibi, uykularında da olumlu gelişmeler olur.

Bebeğiniz Her Şeyden Daha Önemli

Uyku düzeninde farklılıklar olduğunda bebeğinize zaman tanıyın. İlk bakışta, sanki bu sıkıntılı süreçlerin hiçbir zaman geçmeyeceği algısı oluşuyor olsa bile, siz farkına bile varmadan bebeğinizin bu durumu da atlattığını göreceksiniz. Bebeğinizin uykusu, becerileri ve birçok farklı konu zamanla yerine oturacak konulardır. Endişelenmeyi bırakın ve bebeğinize kocaman bir öpücük de bizim için verin.


Eski paylaşımlar Yeni paylaşımlar

Bir yorum bırak

Lütfen unutmayın, yorumlar yayınlanmadan önce onaylanmalıdır.