Bebeklerde Gündüz Uykusu

Bebeklerde Gündüz Uykusu

Bebeklerde Gündüz Uykusu

Bebeklerde gündüz şekerlemeleri hem sizin hem de bebeğiniz için dinlendirici bir zaman olabilir. Ancak, gündüz uykularının normal uyku düzenini bozmamasına dikkat edilmesi gerekir. Bebeklerde gündüz uykuları hakkındaki bilgiler ve uykuların nasıl artırılacağı gibi ipuçlarına değineceğiz.

Bebeklerin Günde Kaç Kez Uyumaya İhtiyaçları Vardır?

Yenidoğan bir bebek için, sirkadiyen ritimlerin gelişmesi gerekir. Bu nedenle de uyku programının oluşması ve bebeklerin bu programa alışmaları biraz zaman alacaktır. Bebeklerde ilk altı aylık süreçte, yaklaşık olarak 16 saatlik bir uykuya normal ve olması gereken gözüyle bakılır. Beslenme aktivitelerinin arasındaki zaman dilimlerinde 3 veya 4 saatlik uykular bebekler için faydalı şekerlemeler olacaktır.

İlginizi çekebilir: Sağlıklı Bebek Uykusu İçin Gerekli Şeyler Nelerdir?

Bebekler Neden Kısa Süreli Gündüz Uykularına Dalarlar?

Bebeklerin uyku döngüleri, yetişkin bir bireye göre daha kısadır. Bebeklerde her uykunun hafiften derine ve derinden hafife olmak üzere uykuya geçme aşamaları bulunmaktadır. Bebeğiniz muhtemelen günde en az iki defa olacak şekilde gündüz uykusuna geçecektir. Bazı bebeklerde özellikle öğleden sonraki zaman diliminde sık sık uyuma isteklerinin olduğu da görülmektedir. Bu noktada, kısa süreli uyku düzenlerinin oluşmasında ailelerin de verecekleri kararlar önemli olur. Bebeğinizin gece uykuya dalmasında problem olmadığı sürece, gündüzleri uyumalarına izin vermelisiniz.

İlginizi çekebilir: Banyo Yapmak Bebeklerin Uyumasına Yardımcı Olur mu?

Bebeklerde Kısa Gündüz Uykuları Nasıl Uzatılır?

Birçok ebeveynler gündüz uykularının az olmasından yana şikayetçilerdir. Bebeklerin gündüz uyumamaları ya da az uyumaları onların çok daha enerjisiz kalmalarına sebebiyet verebilir. Kısa gündüz uykularının istenilen seviyelere ulaşması için atılması gereken bazı adımlar bulunabilir.

Güne erken başlamak, uyku düzeninin oluşmasının anahtarıdır. Verimli uyku saatlerini kaçırmamak için sabahları erken kalkan bebeklerin gün içerisinde düzenli bir şekilde uyudukları görülmektedir.


Eski paylaşımlar Yeni paylaşımlar

Bir yorum bırak

Lütfen unutmayın, yorumlar yayınlanmadan önce onaylanmalıdır.