Sağlıklı Bebek Uykusu İçin Gerekli Şeyler Nelerdir?

Sağlıklı Bebek Uykusu İçin Gerekli Şeyler Nelerdir?

Bebeklerde sağlıklı bir uyku, vücut gelişimini önemli oranda etkiler. Bebekler için sağlıklı uykunun birkaç altın kuralı bulunuyor. Sağlıklı bebek uykusu hakkında bilmeniz gereken birkaç önemli noktayı sizler için derledik.

Bebeğinizin gece uykusundan uyanıyor olması endişe edeceğiniz bir durum değildir. Bebeğinizle vakit geçirdikten sonra, uyumasını dört gözle beklediğiniz durumlar sıklıkla olacaktır. Bebeğinizin deliksiz bir uyku uyumasını istemek yerine belli başlı aralıklarla uyanmalarını gözlemlemek daha fayda olacaktır.

Bebeğiniz Yeterince Uyuyor mu?

Bebeklerin yeterine uyuyup uyumadığı her ebeveynin merak ettiği ortak konulardan bir tanesidir. Uzman görüşlerinde de bebek uykusunun ne kadar önemli olduğuna dikkat çekilmektedir. Uyku eksikliği yaşayan bebeklerde, birçok farklı risk faktörü de ön plana çıkabilir.

Yüzyıllardan bu yana bebek uyku süreleri hakkında birçok saat süresi verilmiştir. Çok daha eski yıllardaki öngörülere baktığımız zaman, bebeklerin daha uzun süreler uyumaları gerektiği düşünülüyordu. Takip edilen yıllar boyunca, önerilen uyku sürelerinde önemli azalmalar da yaşanmıştır. Bebeklerin gün içerisindeki uykuları, geceleri daha kısa uykular uyumalarına da neden olabilir. Ebeveyn olarak, bebeğinizin uyku dengesini sağlayarak daha sağlıklı bir uyku düzeni oluşturabilirsiniz.

ABD kaynaklı yapılan özel araştırmalarda, üç aylığa kadarki bebeklerde 14 ile 17 saatlik uyku düzenleri ideal olarak görülmektedir. Ancak bu tavsiye edilen sürelerde ufak değişimler olabileceğinin de altını çizmekte fayda var.

Bebeklerin Uyku Saatlerini Takip Etmek Faydalı Olur mu?

Gün içerisinde, bebeklerin sağlıklı uyku uyuması için planlanmış saatlerde aynı rutini izlemek ne kadar avantajlı olur? Bu tür rutin programlar son zamanlarda ebeveynlerin sıklıkla dikkatini çeken bir konu oluyor. Bebekler için sağlıklı uyku saati rutinlerine uyum sağlamak ilk başlarda bir hayli zor bir durum olabilir. Uyku düzenini sağlamak adına, bebekleri gündüzleri ışığa ve geceleri karanlığa alıştırmak son derece mantıklı olacaktır.

Bebeklerin Uykusuna Kontrolden Uzak Duyarlı Bir Yaklaşım

Bebeğinizin sağlıklı bir uyku uyumasını diliyorsanız, öncelikli olarak onlara liderliği vermeniz gerekir. Ebeveynlerin katı kurallarla, zorla dayatılan programlarla bebeklerini uyutmaya çalışması çok da başarılı bir eylem olmayabilir. Bebek liderliğindeki bir uyku düzeni, bebeğinizin çok daha rahat ve koruyucu bir uyku uyumasında önemli bir faktör olur.

Bebeklerin sağlıklı uykusuna gösterilen esnekliğe bir örnek verecek olursak; ebeveynlerin bebeklerin beslenmesine çok fazla kontrol etmelerinin çok daha fazla kilo almaya sebep olabildiği gösterilebilir. Bu nedenle de tamamen kontrolü de elden bırakmadan, bebeğinize yeterli esnekliği sağlayacak şekilde bu durumu sürdürebilirsiniz.

Bebeklerle Yatak Paylaşımı Doğru Bir Eylem mi?

Bağımsız uyku ve bebeklerle yatak paylaşımı yapmak birbirleriyle karşıt seçenekler olur. Yapılan bazı araştırmalarda, ebeveynlerin bebekleri ile aynı yatağı paylaşmasının uzun vadeli bilişsel bir farklılık getirmediğini göstermektedir. Bunun aksine, bebekler ile yatak paylaşımı yapmanın ufak da olsa bilişsel anlamda faydalar olduğu gözlemlenmiştir. Ancak altını çizmekte fayda var ki bu sonuçlar her bebek için geçerli olan sonuçlar değildir. Bazen bebeklerin bağımsız olarak uyku uyuması ileriki yaşlardaki özgüveni için çok daha faydalı olabilir. Burada da yine bebeklerin liderlik etmesine izin verip, onların nerede kendilerini daha rahat ettiklerini analiz etmek çok daha faydalı olur.

Bebeğinize sağlıklı bir uyku ortamı hazırlamak ve onların uykusunu geliştirmek için adımlar atmak sizin elinizde olabilir. Ebeveyn olarak, sıkı araştırmalar yaparak bebeğinizin uykusuna önemli oranda etki edebilirsiniz.

KAYNAK: BBC türkçe sağlıklı bebek uykusu nasıl olmalıdır? Mitler ve gerçekler.


Eski paylaşımlar Yeni paylaşımlar

Bir yorum bırak

Lütfen unutmayın, yorumlar yayınlanmadan önce onaylanmalıdır.