Bebek Bezi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

bebek bezi nasıl numaraları

Bebek Bezinde Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Her ebeveyn, bebek bezi seçiminin nasıl olması gerektiğini mutlaka bilmelidir. Bebeğinizin alt bağlanma sürecini sağlıklı ve konforlu bir şekilde geçirmesi için bezde bulunması gereken özellikleri öğrenmelisiniz. Böylece piyasada ebeveynlerin beğenisine sunulan sayısız ürün seçeneği arasından bebeğinize en uygun olanını tercih edebilmeniz mümkün hâle gelir. 

Bebek bezi seçiminde dikkat etmeniz gereken konuların başında idrar yolları gelir. Bebeğinize bağladığınız bez, mutlaka idrar yolları sağlığını koruyan özelliklere sahip olmalıdır. Böylelikle çocuğunuz gün boyu güvenle hareket eder ve yüzü hep güler. Bir bezde bulunması gereken en önemli ve temel özellikleri aşağıda inceleyebilirsiniz.

 • Kuruluk: Kuruluk hissi vermeyen ve çişi emmeyen bir bez, bebeğinizin poposunu sürekli ıslak tutacağı için pişik gibi rahatsızlık verici durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bunu önlemek adına  mutlaka kuruluk sağlayan bir bez almalısınız.
 • Emicilik: Emiciliğin kurulukla çok yakın bir ilişkisi olduğu söylenebilir. Bebeğiniz tuvaletini yaptığında bezin emici olması lazım ki bölge kuru kalabilsin.
 • Yumuşak doku: Dokunun yumuşaklığı, bezin kalitesiyle doğru orantılıdır. Kullandığınız bez pamuklu ve yumuşak olması, bebeğinizin cildi için oldukça önemlidir. 
 • Hava geçirgenliği: Vücudun kapalı bölgelerinde karşılaşılan sıcaklık ve nem, ciltte tahrişe neden olmanın yanı sıra çeşitli bakterilerin meydana gelmesine de zemin hazırlar. Böyle bir sorun yaşamamak için bebek bezi seçiminde hava geçirgenliğini de sorgulamanız gerekir.
 • Ergonomi: Burada ergonomiden kasıt, bebeğin bedenine uygun bezi almanızdır. Bebek bezi beden seçimini çocuğunuzun kilosuna ve yaşına göre yaptığınızda kullanımı daha sağlıklı hâle getirirsiniz. Üstelik doğru beden seçimi, bebek kaka ve çiş sızmalarının önüne geçer.
 • İncelik: Kalın yapılı bezler, bebeğinize gereksiz bir ağırlık hissettireceği için onun özgür ve rahat hareket etmesini engeller.
 • Yan bantlar: Yan bantlar, sızmaları önlemenin yanı sıra bezin sabit durmasını sağlar. Bezin yan bantlarının kaliteli ve kuvvetli bir yapışkana sahip olması gerekir.
 • Bezin içeriği: Dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de bezin içerisindeki parfüm ve boya maddeleridir. Sağlığa zararlı olmayan bir içeriği bulunsa da bazı bezler bebeğinizi rahatsız edebilir. Deneme yanılma yöntemiyle bebeğiniz için en uygun bezi bulabilirsiniz.

Bebek bezi, altı bağlanan çocuğun sağlığı ve konforu için önemli bir araçtır. İhtiyaçları karşılamanın yanı sıra üründen maksimum fayda alabilmek için bebek bezi seçimi sırasında yukarıdaki noktaları mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekir. Doğru bebek bezi, çocuklar için sağlık ve güven, ebeveynlere ise mutluluk verir.

Bebek Bezi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklerde bez seçimi sırasında dikkat etmeniz gereken birçok kriter bulunur. Bunlardan birinin marka olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde ebeveynlerin beğenilerine sayısız bebek bezi seçeneği sunuluyor. Rekabetin bu kadar fazla olduğu bir ortamda bebeğiniz için en sağlıklı bezi bulmak da gittikçe zorlaşıyor. Daha sağlıklı sonuçlar için ebeveynlerin bilindik markalara yönelmesi gerekir. Çünkü bu markalar, uzun yıllar süren deneyimleri ve ARGE çalışmalarına yaptıkları büyük yatırımlarla ön plana çıkar. 

Ayrıca bir bezin yüksek fiyattan satılması, onun piyasadaki en kaliteli ürünlere sahip olduğunu göstermez. Eğer böyle düşünürseniz ve bebeğinizin tuvalet alışkanlığı sık, bağırsakları da hareketliyse bütçenizi bir hayli zorlamış olursunuz. Doğru ürünü seçebilmek için bilindik markaların ürünlerinden azar azar deneyerek bebeğinizdeki reaksiyonlara göre tercih yapabilirsiniz. Markanın haricinde bebek bezi seçiminde dikkat etmeniz gereken diğer noktaları aşağıda bulabilirsiniz.

Bezin Özellikleri

Bezin sahip olduğu bazı özellikler, bebek bakımını kolaylaştırarak ebeveynlerin üzerindeki yükü hafifletir. Bebeğinizin sağlığı ve rahatı için bezde mutlaka şu özellikler bulunmalıdır:

 • Üstün emiş gücü
 • Islaklık göstergesi
 • Yumuşaklık ve nefes alma
 • Uygunluk ve esneklik

Tenin kuru kalması ve sızıntıların önüne geçilmesi için bezin emiş gücünün yüksek olması gerekir. Yumuşaklık ve nefes alma özelliği de bebeğin başta pişik olmak üzere çeşitli rahatsızlardan muzdarip olmasını engeller. Vücuda tam olarak uyum sağlayan esnek bezler de çocuğunuzun hareket alanını kısıtlamadığı için gereklidir. Islaklık göstergesi, özellikle altının değiştirilmesinden hoşlanmayan bebekler için oldukça işlevseldir. Bezin değiştirilmesi gerektiğini gösteren bu özellik, ebeveynlerin nokta atışı yapmasını sağlar

Bebeğinizin Kilosu

Bebek bezi numaraları ve kiloları doğru orantılı bir artış gösterir. Yani bebek bezi seçimini çocuğun kilosu belirler. Her ay düzenli bir kontrol yaptırıp kiloya göre bebek bezi numarasını değiştirmeniz gerekebilir. Çocuğunuzun ne kadar hızlı kilo alacağını bilmediğiniz için bez stoğu yaparken elinizde aynı bedenden çok fazla ürün tutmamalısınız.

Cilt Hassasiyeti

Bebeğiniz narin bir cilde sahipse onun pişik olmasından endişe duyarsınız. Bu noktada bebeğin pişik olmaması için ıslak bezle çok durmaması gerektiğini bilmelisiniz. Sorunun ortaya çıkma ihtimalini düşürebilmek için alerji ve cilt tahrişleriyle ilgili tüm tıbbi testlerden geçmiş bezleri satın almalısınız.

doğru bebek bezi seçiminin önemi

Bebek Bezi Numaraları Nelerdir?

Birçok kişi, bez seçiminin bebeğin kaç aylık olduğuna göre değişmesi gerektiğini düşünür. Ancak bu yanlış bir yargıdır. Her bebek eşsiz ve özel olduğundan gelişimleri de birbirinden farklı şekilde ilerler. Bu nedenle bebek bezi numaralarını çocuğunuzun gelişimine ve kilosuna göre tercih etmelisiniz. Genel olarak bebek bezleri, çocuğun kilosuna göre 0, 1, 2, 3, 4, 5 şeklinde sınıflandırılır. Numaralar ise şu kilo aralıklarını kapsar:

 • 0 numara: Prematüre bebekler için uygundur. 3 kilogramın aşağısında olan bebekler için kullanılabilir.
 • 1 numara: 2-5 kg arası bebekler içindir.
 • 2 numara: 3-6 kg arası için uygundur.
 • 3 numara: 4-9 kg arasındaki bebekler için uygundur.
 • 4 numara: 9-14 kg arasındaki bebeklere göredir.
 • 5 numara: 13 ila 20 kg arasındaki bebek bezleri 5 numaradır.

Numaraların hangi kilograma denk geldiğini yukarıdaki verilen bilgileri okuyarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca bebek bezlerinin üzerinde de kaç numara olduğu ve hangi kilo aralığının kullanımı için uygunluk gösterdiği yazar. Doğru bebek bezini alabilmek için çocuğunuzun güncel kilosunu bilmeniz şarttır.

Yenidoğan Bebeklerde Bez Seçimi Nasıl Olmalı?

Yenidoğan bebeklerde bez seçimine çok dikkat edilmesi gerekir. Yenidoğanlar, oldukça hassas bir tene sahip olur. Bebeğe kuruluk hissi verecek yumuşak yapılı ve SLS, klor, parfüm, paraben gibi maddelerin bulunmadığı bezler seçilmelidir. Bu noktada kuruluk, emicilik, esneklik, yumuşaklık ve bez içeriği gibi noktalar, yenidoğanlar için de geçerlidir. 

Yenidoğanların günlük bez tüketimi 8 ila 12 arasında değişiklik gösterir. Tabii ki bu oldukça genel bir durumdur. Sizin bebeğiniz tuvaletini daha az veya sık yapabilir. Bez alışverişinizi yaparken bu değişim sıklığını da göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca bilmeniz gereken bir diğer nokta da yenidoğan bebek bezi numarasının 1 olduğudur. Yenidoğanlar için özel olarak üretilen bezler, göbek bağı düşmemiş bebekler için oldukça uygundur.

Yanlış Bebek Bezi Seçiminde Ne Gibi Sorunlarla Karşılaşılaşabilirsiniz?

Bebek bezi numarası seçimi, çocuğun gün içerisinde konforlu hissetmesi için oldukça önemlidir. Bez, büyük ya da küçük geldiğinde ise bazı sorunlarla karşılaşmanız olası. Bu problemler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Bebeğin bel ve kalçasında kızarıklık
 • Sürekli tekrar eden pişik
 • Bebekte huzursuzluk ve rahatsızlık
 • Sızıntı nedeniyle bebeğin tuvaletini yaptıktan bir süre sonra sırtına kadar ıslanması
 • Bebeğin rahat hareket edememesi
 • Alerjik reaksiyonlar ve tahrişler

Bebeğin tenine ve kilosuna uygun bez seçimi yapıldığında bu gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Çocuğun gün boyu mutlu ve huzurlu hissetmesi, teninin tahriş olmaması için bebek bezi seçimine mutlaka önem göstermelisiniz.

Bebek Bezi Nasıl Bağlanır?

Düşünüldüğünde kolay gibi gelse de bebek bezi bağlamak, henüz bunu hiç tecrübe etmemiş ebeveynler için bir hayli zor olabilir. Üstelik bebek de hareketliyse bu durum, sürecin daha zorlu geçmesine neden olur. Bu bebek bezi bağlama rehberini inceleyerek durumu kendiniz için kolaylaştırabilirsiniz. Bebek bezi seçiminden sonra bağlamayı da bilmek isteyenler, şu adımları takip etmelidir:

 • Alt değiştirme pedi, ıslak mendil veya pamuk, krem, temiz bebek bezi ve kuru bir mendil gibi gerekli tüm malzemeleri yanınızda bulundurun.
 • Bebeği alt değiştirme pedine sırtüstü olacak şekilde yatırın.
 • Islak bezi yan bantlarından açıp dikkatlice toplayarak bebeğin altından çekin.
 • Islak mendil veya pamukla bebeğinizi güzelce temizleyin.
 • Kuru bezle bebeğinizin tenindeki ıslaklığı alın, gerekliyse krem sürün.
 • Bebeğin ayak bileklerinden nazikçe tutarak havaya kaldırın ve temiz bezi beline doğru kaydırın.
 • Bezi bebeğin bacakları arasından geçirip yan bantlarla sabitleyin.

Bebeğiniz bu süreçte rahat durmuyorsa ona bir oyuncak vererek dikkatini dağıtabilirsiniz. Ayrıca kız çocuklarını mutlaka önden arkaya doğru temizlemeniz gerekir. Tüm bu adımları takip ettiğiniz takdirde bez değiştirme sürecini başarıyla tamamlamış olursunuz. Aynı hareketleri gün içerisinde çok kez tekrarlayacağınızdan kısa süre içerisinde hız kazanacağınıza emin olabilirsiniz.


Eski paylaşımlar Yeni paylaşımlar

Bir yorum bırak

Lütfen unutmayın, yorumlar yayınlanmadan önce onaylanmalıdır.