Doğru Bebek Beşiği Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Doğru Bebek Beşiği Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Bebeklerin konforlu ve deliksiz bir uyku çekmesi için beşik seçimini özenle yapmak gerekir. Çocukları için her zaman en iyisini isteyen anneler ve babalar, seçenek çok fazla olduğundan beşik seçiminde kararsızlık yaşayabilir. Titizlikle tercih edilmesi gereken bebek eşyaları arasında yer alan beşikler, birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Kullanım kolaylığından ölçüsüne tasarımından malzeme yapısına kadar pek çok faktör, seçim yaparken kafa karışıklığı yaşamanıza neden olur. Söz konusu bebekleri olunca hassasiyetle yaklaşan ebeveynler için tüm ayrıntılarıyla beşik seçme rehberi hazırladık!

Neden Beşik Kullanmalısınız?

Uyku, bebeklerin zihinsel ve fiziksel gelişimlerinde önemli bir rol oynar. Miniklerin uyku anlarında rahat etmesi ise onlar için tercih edilen eşyalarla yakından ilgilidir. Anneler ve babalar tam da bu sebeple beşik seçimi konusunda uzun bir araştırma sürecine girerler. Beşik, bebeklerin güvenli bir şekilde uyuması için elzem olan eşyaların başında gelir. Miniklere özel olarak tasarlanan bu ürünler hem güvenlik hem de konfor açısından farklı özelliklerde hazırlanır. 

Bebeklerin keyif dolu bir uyku çekmesi adına beşik kullanımı önem teşkil eder. Bebeklerin uyuduğu ortamın güvenlik açısından korunaklı olması gerekir. Hem bebeklere hem de ebeveynlere rahatlık sağlayan bu eşyalar, çocukların korunaklı bir şekilde uyumasına yardımcı olur. Ancak beşik seçimi sanıldığı kadar kolay değildir. Bebeğiniz için doğru ürünü seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birçok husus bulunur. 

Tercih Edebileceğiniz Beşik Çeşitleri Nelerdir?

Bebek odalarının en önemli eşyaları arasında yer alan beşikler, kullanım şekilleri doğrultusunda birbirinden ayrılır. Bebeğinizin güvenli ve konforlu bir şekilde uyumasını sağlayan bu eşyaları yakından tanımanız son derece önemlidir. Böylece çocuğunuz için doğru bir seçim yapabilirsiniz. Bebek beşiği çeşitlerini sizin için sıraladık.

 • Anne yanı beşik
 • Park beşik
 • Hamak beşik
 • Sepet beşik
 • Bağımsız beşik

Bebek beşiği seçimi yaparken yukarıda sıraladığımız çeşitler sıkça karşınıza çıkabilir. Bebeklerin konforlu bir uyku çekmesi için elverişli olan bu eşyalar, en az çocuğunuz kadar sizin de rahat etmenizi sağlar. Şimdi bebek beşiği çeşitlerinin özelliklerini ve kullanım avantajlarını birlikte inceleyebiliriz. 

Anne Yanı Beşik

Anne yanı beşik, bebeğiyle uyumak isteyen fakat aynı yatakta yatmanın risklerinden endişe duşan ebeveynler için oldukça ideal bir seçim. Bu beşikler, bir yanı açık olan kenar yapısına sahiptir. Söz konusu tasarım sayesinde beşiğin açık kenarı ile ebeveyn yatağı kolayca birleştirilir. Ayrıca bu beşiklerin bir özelliği de yükseklik ayarının kolaylıkla yapılabilmesidir. Yatağın yüksekliği fark etmeksizin beşiği kendi hizanıza pratik bir şekilde çekmeniz mümkündür. Anne yanı beşikler ihtiyaç hâlinde standart bir bebek yatağı olarak kullanılabilir. Bebeğiniz büyüdüğünde bu eşyayı onun odasına taşıyabilirsiniz. 

Park Beşik

Ebeveynlerin sıkça kullandığı bebek yataklarından biri park beşiktir. Bu beşikler bebeklerin belirli bir yaşa kadar uyuması daha sonrasında ise miniklerin içinde oyun oynaması için geliştirilir. Söz konusu eşyalar, farklı yükseklik kademelerinde kullanım imkânına sahiptir. Park beşiği, bebeğinizin ihtiyaçlarına göre yükseltebilir veya alçaltabilirsiniz. Bahsi geçen bu beşikler, katlanabilen yapıda tasarlandığından özellikle seyahat etmekten hoşlanan ebeveynlere önemli avantajlar sağlar. Bu beşikleri her zaman yanınızda taşıyabilir ve dilediğiniz yerde bebeğinize konforlu bir uyku ortamı hazırlayabilirsiniz.

Hamak Beşik

Bebeğinizin rahatlığı açısından tercih edebileceğiniz uyku ürünlerinden biri hamak beşiktir. Bebek odalarında sıkça karşılaşılan bu eşyalar, miniklerin omurgasını destekleyen tasarımlarıyla güvenli bir uyku ortamı yaratır. Bebekler, bu beşiklerde konforlu bir şekilde uyuyabilir. Söz konusu beşiklerin sallanma özelliğine sahip modelleri bulunur. Bahsi geçen modeller, bebeklerin daha kolay uykuya dalmasına yardımcı olur. Beşik seçimi yaparken tercihinizi hamak şeklinde tasarlanan bu kullanışlı yataklardan yana kullanabilirsiniz.

Sepet Beşik

Bebeğini uyurken yanı başından ayırmak istemeyen ebeveynler için sepet beşikler son derece idealdir. Sevimli görünümleriyle öne çıkan bu beşik modelleri, adından da anlaşılacağı üzere sepet görünümündedir. Küçük ebatlarıyla fazla yer kaplamayan bu eşyaları evin dilediğiniz odasında rahatça kullanmanız mümkündür. 

Bağımsız Beşik

Bağımsız beşikler, bir tür kafesi andıran tasarımlarıyla bebeklerin tam korunaklı bir şekilde uyumasına yardımcı olur. Anne yanı beşiklerle benzer özelliklerde tasarlanan bu eşyalar, güvenlik konusunda hassas davranan ebeveynler tarafından sıkça tercih edilir. Bebeğinizin uyku esnasında düşmesinden veya kendi kendine hareket etmesinden endişe duyuyorsanız tercihiniz mutlaka bağımsız beşik olmalıdır. 

bebek beşiği seçimi

Yenidoğan Bebek Beşiği Nasıl Olmalıdır?

Yenidoğan bebekler, dünyadaki ilk günlerinin büyük bir çoğunluğunu uykuda geçirirler. Bebeklerin zihinsel ve fiziksel gelişiminde hayati önem taşıyan uyku, özellikle yenidoğanlar söz konusu olduğunda daha da hassas yaklaşılması gereken bir konudur. Bu noktada yenidoğan bebekler için beşik seçiminin titizlikle yapılması son derece mühimdir. Dünyayla henüz tanışan bebeğiniz için konforlu bir uyku ortamı yaratarak onun rahatlığını sağlayabilirsiniz. Yenidoğan beşik seçimini şu hususlara dikkat ederek yapabilirsiniz:

 • Güvenlik açısından kenarları kapalı olan bariyerli bir model tercih edin.
 • Doğal yapıda olan ve kanserojen madde içermeyen malzemelerden imal edilen beşiklere yönelin.
 • Bebeğinizi rahat emzirebilmek için gerektiğinde kenarları açılabilen beşikleri seçin.
 • Taşıması kolay ürünleri tercih edin.
 • Devrilme riskine karşı hafif beşiklerden kaçının.

Yenidoğan bebeklerin deliksiz bir uyku çekmesi açısından beşik seçimini özenle yapmalısınız. Bu noktada beşiğin yanı sıra yatakta kullanılan tekstil ürünleri de dünyaya yeni gelen bebeklerin uyku kalitesini etkiler. Bebeğinizin sakin ve konforlu bir şekilde dinlenebilmesi adına sıraladığımız maddelere dikkat ederek doğru bir seçim yapabilirsiniz.

Beşik Seçiminde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bebek beşiği seçiminde hem çocuğunuzun konforunu hem de kendi rahatlığınızı göz önünde bulundurmanız gerekir. Gereksinimlerinize tam anlamıyla cevap veren bir beşik tercih etmek için ise öncelikle bu eşyaların özelliklerine ve kullanım avantajlarına hâkim olmalısınız. Beşik seçiminde dikkat etmeniz gereken hususları sizin için sıraladık:

 • Seçim yaparken beşiğin güvenliğini ön planda tutun. Beşik çıtalarının genişliği bebeğinizin başının, kollarının ve bacağının geçemeyeceği ölçüde olmalıdır.
 • Düşmeyi engellemek için çıta uzunluğunun bebeğinizin kolayca geçemeyeceği uzunlukta olması gerekir.
 • Sağlık açısından zararlı maddelerden üretilen beşiklerden uzak durun. Doğal ağaçtan imal edilen ve kimyasal boya içermeyen beşik modellerine yönelin.
 • Eğer yer değişikliği düşünüyorsanız tekerlekli beşik modelleri kullanışlı olacaktır. 
 • Bebeğinizi rahatça yatırıp kaldırabilmek için yüksekliği ayarlanabilen beşikleri tercih edin.
 • Minik bebeğinizi sallayarak uyutmayı planlıyorsanız beşiğin bu özelliğe sahip olup olmadığını inceleyin.
 • Bebeklerin uyuduğu ortamın hijyenik olması önemlidir. Bunun için kolay temizlenebilen ahşap veya metal malzemelerden üretilen beşikleri tercih edebilirsiniz.

Beşik seçiminde yukarıda sıraladığımız maddelere ek olarak sizin açınızdan kullanışlı özelliklere sahip modellere yönelebilirsiniz. Bu noktada depolama alanı bulunan ürünler, bebeğinizin eşyalarına her an ulaşmanıza imkân verir. Bebek bezi, nevresim veya kıyafet gibi eşyaları muhafaza etmek için çekmeceli veya raflı beşikleri tercih edebilirsiniz. 

Bebek Beşiğinin Yeri Nerede Olmalı?

Bebeklerin konforlu ve güvenli bir şekilde uyuması açısından beşik seçimi kadar önemli bir diğer konu ise yatağı konumlandırdığınız yerdir. Bebekleri için güvenli uyku ortamı hazırlamak isteyen anneler ve babalar için beşiğin nereye konulması gerektiği merak konusudur. Bu noktada ilk olarak oda seçimini doğru yapmanız gerekir. Eğer bebeğiniz için oda hazırladıysanız beşik için en iyi yer seçimi söz konusu mekânın tam ortasıdır. Odanın büyüklüğü müsaitse beşiği alanı ortalayarak kullanabilirsiniz. Bu konumun en önemli avantajı bebeğinizi ısı ve ışık gibi dış etkenlere yüksek oranda maruz bırakmamaktır. Ayrıca pencere kenarı ve kalorifer yanı gibi bölgelere de bu hususlardan kaynaklı olarak beşiği yerleştirmemelisiniz.

Bebek karyolası kullanımında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus beşiğin etrafında yer alan eşyaların sabitlenmesidir. Şifonyer ve gardırop gibi eşyaları mutlaka duvara sabitlemelisiniz. Oda müsaitse beşiği bu tür eşyalardan uzak bir noktaya yerleştirmeniz de tavsiye edilir. Bunlara ek olarak pek çok anne ve baba, bebeğin ilk aylarında ebeveyn odasında uyumasını tercih eder. Beşiği ebeveyn odasında konumlandırmayı düşünüyorsanız bu eşyayı yatağınıza yakın bir noktaya yerleştirebilirsiniz. Böylece geceleri bebeğinizle ilgilenmek için hızlı bir şekilde çocuğunuza ulaşabilirsiniz.

Beşik Tekstilleri Nelerdir?

Bebeklere huzurlu bir uyku vadeden beşiklerin tamamlayıcı eşyaları arasında tekstil ürünleri yer alır. Beşik tekstilleri, minik bebeğinizin uyurken konforlu ve rahat hissetmesine yardımcı olur. Bu eşyalar kullanışlı yapılarının yanı sıra sevimli görünümleriyle de bebeklerin odalarını süsler. Bebek odası dekorasyonu denilince akla ilk gelen ürünlerden biri olan beşik tekstilleri, miniklerin yattığı ortama konfor kazandırır. Sıkça kullanılan bu eşyalar şunlardır:

 • Şilte
 • Yorgan
 • Nevresim
 • Yastık kılıfı
 • Çarşaf
 • Battaniye
 • Kenar yastığı

Beşik tekstilleri, bebeklerin yattığı alanın güvenli ve konforlu hâle gelmesine önemli ölçüde yardımcı olur. Bu ürünler, miniklerin cildine doğrudan temas ettiği için özenle seçilmesi gereken bebek eşyaları arasında sayılır. Bebeğinin sağlığını ve rahatlığını düşünen her anne ve baba, beşik tekstil ürünlerini titizlikle seçmeye çalışır. Söz konusu eşyalar, beşik güvenliğini artırma noktasında da etkilidir. Özellikle kenar yastıkları, bebeğinizin beşiğin bariyerlerine çarpmasını engeller. Ayrıca bu eşyalar, miniklerin sabit bir pozisyonda uyuması için de sıkça tercih edilir.

Beşik Tekstillerini Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bebeklere uyku esnasında eşlik eden beşik tekstilleri, özenle tercih edildiğinde minikler için güvenli bir ortam yaratılır. Yastıktan yorgana, şilteden çarşafa kadar pek çok alternatif içeren bu ürünleri bazı hususlara dikkat ederek tercih etmeniz son derece önemlidir. Bebeklere doğrudan temas eden beşik tekstil ürünlerini seçerken göz önünde bulundurmanız gereken hususları sizin için detaylı bir şekilde anlattık.

 • Şilte: Bebeklerin güvenlikli bir biçimde uyuması açısından sünger veya lateks yatakları tercih edin. Bu yatakların kimyasal içermemesi gerekir. Seçim yaparken ürünün malzeme yapısını göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca yatak sertliğinin de orta derece olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Çarşaf: Bebek yataklarında kullanılan çarşafların %100 pamuktan üretilmiş olması gerekir. Sentetik maddeler içeren kumaşlardan üretilen çarşaflar, bebeklerin cildinde alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Buna ek olarak renkli ve desenli bir çarşaf almayı düşünüyorsanız ürünün mutlaka organik boyalardan imal edilmiş olmasına dikkat edin.
 • Yorgan: Bebek yorganının %100 pamuk dolgulu olması önemlidir. Pamuk malzemeler, bebeğinizin uyku esnasında üşümesini ve terlemesini engeller. Bu noktada mevsim koşullarına dikkat ederek seçim yapabilirsiniz. 
 • Nevresim: Beşik tekstilleri arasında yer alan nevresimlerin seçiminde ürünlerin düğme ve fermuar gibi tehlike arz edebilecek parçalar içermemesi önemlidir. Ayrıca nevresimin doğal ve pamuk malzemelerden üretilmiş olması gerekir.

Bebeğinize tam anlamıyla konforlu bir uyku ortamı yaratmak için tekstil ürünleri konusunda seçici olmanız önem teşkil eder. Yukarıda sıraladığımız eşyalara ek olarak uyku arkadaşı gibi tekstil ürünlerini de güvenlik ve sağlık hususlarına dikkat ederek doğru bir şekilde tercih etmeniz mümkündür. Bebeklere özel olarak tasarlanan KidZee uyku tulumları da miniklerin sağlığı ve konforu açısından değerlendirebileceğiniz ürünlerdir. Siz de bebeğiniz için kusursuz bir uyku alanı oluşturmak için detaylı bir şekilde aktardığımız tüm bu hususlar ışığında doğru seçimler yapabilirsiniz.


Eski paylaşımlar Yeni paylaşımlar

Bir yorum bırak

Lütfen unutmayın, yorumlar yayınlanmadan önce onaylanmalıdır.