TOG Nedir?

TOG Nedir?

Bebekler başta olmak üzere, yetişkinlerin de kullanmakta oldukları uyku giyimlerinin ve yatak örtülerinin sıcaklığının belirlenmesinde TOG ölçü birimi kullanılır. Kumaşın ne kadar dolgulu ve yalıtımlı olduğunu anlamak adına TOG ölçü biriminden faydalanmak gerekir. Kumaş TOG değerlerine bakılarak, ne kadar dolgulu ve yalıtımlı ise kullanıcıları o kadar sıcak tutacaktır. Bu da demek oluyor ki, TOG birimi ile ürünlerin sunduğu sıcaklık orantılıdır.

Bebeğiniz için doğru uyku tulumunu seçmek istiyorsanız, TOG değerlerini ve bu değerler ışığında oluşturulmuş şemaları incelemenizde fayda var.

Ürünün kalınlığına bakarak sıcaklık tahmininde bulunmak oldukça yaygındır, fakat TOG değeri kavramı ile tanışıldıktan sonra kalınlıktan ziyade TOG değerinin belirleyici bir sıcak tutma ölçütü olarak tanınması gerektiğine aşina olunuyor. Ürünlerin gerçek sıcaklık değeri ancak TOG derecesine bakılarak anlaşılır ve ince olan ürünün daha sıcak olma ihtimali de vardır.

Bebek Uyku Tulumunda TOG Değerinin Önemi

Uyku tulumu, bebeklerin hassas vücutlarını sardığı için seçiminin özenli biçimde yapılması gerekir. Özellikle pamuklu ürünlerin, bebeğinizin cildi için daha sağlıklı olduğunu söylemekte fayda var. ZeeSuit KidZee tulumları kullanmış olduğu en kaliteli modal pamuk kumaşı ile sıcaklığın dışarıya çıkmasını önleyip kumaşın ve bebeğinizin vücudunun sabaha kadar nefes alabilmesini sağlıyor. Böylece, aklınızda soru işareti kalmadan bebeğiniz için en uygun uyku tulumunu seçmiş oldunuz bile! Ürünlerimiz, yumuşak yapısı ile bebeğinizin uykusunda da onu oldukça rahat ettirecek ve terletmeyecektir.

Doğru Tog Değerlerine Sahip Uyku Tulumu Nasıl Seçilir?

Ebeveynlerin, bebeklerine uyku tulumu almadan önce dikkat etmeleri gereken bazı hususlar bulunur. İlk olarak bilinmesi gereken, hava koşullarına göre TOG değeri hesaplamalarının farklılık gösterdiğidir.

Oda sıcaklığı;

Oda sıcaklığına göre TOG değerlerini belirlemek, bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Bu yüzden, tulum seçimi yapmadan önce bebeğinizin oda sıcaklığını kontrol etmeli, daha sonrasında ürün seçmelisiniz. Tulumun TOG değeri ne kadar önemli oluyorsa, oda sıcaklığını göz önünde bulundurmanız da o kadar önemlidir.

KidZee’nin 0.5 TOG ve 1 TOG değerlerinde uyku tulumları ile bebeklerinizi yaz-kış sıcacık tutabilirsiniz. Ürünlerimiz, 24-26 oda sıcaklıkları için 0.5 TOG ve 20-24 oda sıcaklığı için 1 TOG değerleri için uygundur.

Miniklerin Vücut Isısı;

Her çocuğun vücut ısısında farklılık görülmesi oldukça doğaldır. Ayrıca sıcaklık beklentilerine göre de TOG değeri hesaplamaları yapılabilmektedir. Öyle ki, bazı çocuklar için uyku tulumunun sıcaklığı yüksek olmalıyken, bazıları için de düşük değerlerde olması beklenilir.

Beden Ölçüleri;

Bebekler uykularında çok fazla hareket ettikleri için kendilerini özgür hissetmek isteyebiliyorlar. Bu nedenle, bebeğinizin beden ölçülerine uyumlu tulumlar seçmeniz hem bebeğinizin hem de ebeveyn olarak sizin rahat etmenizi sağlayacaktır.

Beden ölçülerine bakılmadan alınan bir tulum bebeğinize dar gelebilir, tam tersi olarak, kıyafet bol geldiğinde ise bebeğiniz tulumun içinde kaybolur. Tam beden alınan bebek uyku tulumu, çocukları sarıp sarmalar ve daha sıcak kalmalarını sağlamaya yardımcı olur.

Bebek Uyku Tulumu ve TOG Değerleri

Çocuğunuzun ihtiyacı olduğu ısıyı belirlemek adına, TOG değerlerine önem vermeniz gerekir.

TOG değerlerini gösteren tablo sayesinde, bebeğinizin oda sıcaklığına uygun olan tulumu seçebilirsiniz. TOG değerini belirlerken, mevsim koşullarının da göz önünde bulundurulması gerekir. TOG değeri tablosu, sizlerin doğru tulumu seçmeniz için size rehberlik eder.


Eski paylaşımlar

Bir yorum bırak

Lütfen unutmayın, yorumlar yayınlanmadan önce onaylanmalıdır.