Bebeklerde Soğuk Algınlığı Belirtileri ve Tedavisi

bebeklerde soğuk algınlığı belirtileri

Soğuk algınlığı, yetişkinlerde olduğu gibi bebek ve çocukların da yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır. Üst solunum yollarında oluşan bu rahatsızlık, bebekler için çok daha rahatsız edicidir. Derdini anlatamayan bebekler hastalandıklarında günlük yaşamlarında olduğundan daha çok yardıma ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle bir ebeveyn olarak bebeğinizin durumunu düzenli kontrol etmeli ve miniğinizin hangi semptomları gösterdiğini dikkatle incelemelisiniz. Hazırladığımız bebeklerde soğuk algınlığı hakkındaki bu yazıyı okuyarak çocuğunuzun söz konusu hastalığı kolayca atlatması için neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bebek ve Çocuklarda Soğuk Algınlığı Neden Olur?

Soğuk algınlığı, bir diğer adıyla nezle, üst solunum yollarında meydana gelen viral enfeksiyondur. Burun ve boğazda gerçekleşen hastalık, tüm dünyada oldukça yaygındır ve dört mevsim boyunca görülebilir. Soğuk algınlığına neden olan birçok farklı virüs türü bulunur. Mevsim geçişleri ve ani sıcaklık değişimlerinde soğuk algınlığına neden olan 200’den fazla virüs etkin hâle gelir. Bu virüslerden herhangi biri, bebeklerde grip ve soğuk algınlığını tetikleyebilir. Çocuğunuz virüsü kaptıktan sonra genellikle bağışıklık kazanır. Ancak bağışıklık kazanımı, her zaman kalıcı olmayabilir. Bu da önlemi alınmadığı takdirde bebeklerde soğuk algınlığının tekrarlamasına sebebiyet verebilir.


Soğuk algınlığına neden olan virüsler, bebeğinize çeşitli yollar aracılığıyla bulaşabilir. Ağız, göz, burun, virüsleri vücuda taşıyan organlardır. Bebeğiniz, sıralanan şu yollarla nezle virüsünü kapabilir:

 • Hasta biri bebeğinizin yanında öksürdüğünde, konuştuğunda veya hapşırdığında çocuğunuz direkt olarak virüsle enfekte olabilir. Dolayısıyla sağlıksız hava, bebeklerde soğuk algınlığına neden olan yollardan biri sayılır.
 • Nezle olan kişi bebeğinize doğrudan temas ederse bu da virüsün çocuğunuza bulaşma ihtimalini yükseltir. Temasa ve taşınmaya ihtiyaç duyan 6 aydan küçük bebeklerde soğuk algınlığı, sıklıkla bu nedenle meydana gelir.
 • Bazı virüsler, yüzeyde birkaç saat yaşama eğilimine sahiptir. Bebeğinizin dokunduğu oyuncak benzeri eşyalarda aktif virüs bulunuyorsa bu da çocuğun nezle olmasına sebebiyet verebilir. Çevresini yeni keşfetmeye başlayan ve temas etmeye meraklı olan 1 yaşındaki bebekte soğuk algınlığının en genel nedeni bu durumdur.

Listelenen virüs bulaşma yollarının yanı sıra bebeğinizin üst solunum yolu sağlığı için risk taşıyan bazı faktörler bulunur. Henüz olgunlaşmamış bağışıklık sistemleri ve diğer çocuklarla fazla vakit geçirmek, etkenler arasında sayılabilir. Ayrıca mevsimler de bir hayli önemlidir. Bu anlamda çocuğunuzu mevsime göre giydirmeniz, çok sıcak veya soğuk tutmamanız gerekir.

Soğuk Algınlığı Kaç Gün Sürer?

Sonbahar ve kış aylarında daha sık görülen soğuk algınlığının kuluçka süresi, 24 ila 72 saat arasında değişir. Yani en geç 3 gün içerisinde hastalığın belirtileri görülmeye başlar. Kuluçka dönemi bittikten sonra hastalığın görülme süresi ise genel olarak 1 haftadır. Ancak bu süre, küçük çocuklarda 7 günü geçebilir. Bunun temel sebebi bebeklerin bağışıklığının yetişkinler kadar sağlam olmamasıdır. Komplikasyonun oluşmadığı durumlarda bebeklerde soğuk algınlığı, 10 ila 14 gün arasında geçmelidir.

Bebeklerde Soğuk Algınlığı Belirtileri Nelerdir?

Soğuk algınlığı, tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi bebek ve çocuklarda da bazı semptomlar gösterir. Bu semptomları dikkate alarak çocuğunuzun hastalığı hakkında fikir sahibi olabilir, acil tıbbi yardım gerekip gerekmediğini daha iyi anlayabilirsiniz. Genel olarak çocuk ve bebeklerde soğuk algınlığı belirtileri, şu şekilde sıralanabilir:

 • Burunda tıkanıklık veya akıntı
 • Başlangıçta belirgin olan ancak sonrasında kalınlaşıp sarı - yeşile dönen burun akıntısı
 • Ateş
 • Hapşırma
 • Öksürük
 • İştah azalması
 • Huysuzluk
 • Uyumakta zorluk

Tüm bunların yanı sıra bebek kakası renklerine bakarak da çocuğunuzun sağlık durumu hakkında bilgi edinebilirsiniz. Eğer bebeğiniz diş çıkarma döneminde değilse mukuslu bir kaka gözlenmesi beklenmez. Böyle bir durumla karşı karşıyaysanız ve ateş de eşlik ediyorsa mutlaka çocuk doktoruyla iletişime geçmelisiniz.

Bazı durumlarda çocuğunuz, burun tıkanıklığı ve iştahsızlık nedeniyle emmeyi reddedebilir. Bu problemin uzun süre devam etmemesi, bebeğinizin yeterli besini alabilmesi için oldukça önemlidir. Eğer bebek emzirme sırasında herhangi bir problem yaşıyorsanız tıbbi müdahale için en yakın sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz.

Soğuk Algınlığı Teşhisi: Soğuk Algınlığı Ciddi Bir Hastalık mıdır?

Soğuk algınlığı, birçok kişinin bebekliğinden beri defalarca kez karşılaştığı rahatsızlıkların başında gelir. Doğru tedavi yöntemine başlayabilmek için hastalığın mutlaka uzman bir hekim tarafından teşhis edilmesi gerekir. Çocuklarda soğuk algınlığı, akciğerleri ve kulakları etkileme riski taşır. Bu tehlike yaş küçüldükçe arttığından bebeklerde soğuk algınlığını ciddiye almak gerekir. Çoğu zaman sadece birkaç gün süreli rahatsızlık veren ve bebeğin huysuzlanmasına neden olan soğuk algınlığının çocuğunuzu daha fazla etkilememesi için doktor kontrolüne gitmeyi aksatmamalısınız.

bebeklerde soğuk algınlığı

Bebeklerde Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer?

Nezle olan bebeklerin hastalığı hafif atlatması için tedavi sürecine hemen başlanması gerekir. Ayrıca soğuk algınlığının daha hızlı geçmesini sağlamak adına evde uygulayabileceğiniz bazı tedavi yöntemleri bulunur. Bunlar şöyle sıralanabilir:

 • Emzirme aralıklarını sıklaştırmak
 • Burun aspiratörüyle bebeğin rahatlamasını sağlamak
 • Bol sıvı alımının sağlanması
 • Burnu sık sık temizlemek ve nemli bırakmak
 • Bebeği kalın giydirmemek

Yukarıdaki adımları takip ederek bebeğinizin sağlığına daha hızlı kavuşmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca mevsimlere göre bebekleri giydirmek de çocuğunuzun hastalıklara çok daha az yakalanmasını sağlar. Çocuğunuz derdini kendi başına anlatamadığı için ebeveyni olarak onu siz dikkate almalı ve mutlaka doktora götürmelisiniz. Özellikle 1 aylık bebekte soğuk algınlığı, çocuğunuz henüz çok küçük olduğu için konuya titizlikle yaklaşmanızı gerektirir.

Evde Uygulayabileceğiniz Doğal Tedavi Yöntemleri

Hastalığı geçirmek için doktorun önerdiği ilaçları kullanmaya öncelik vermelisiniz. Ancak bunun yanı sıra evde uygulayabileceğiniz bazı doğal tedavi yöntemleri de bulunur. Bebeklerde soğuk algınlığını bitkisel çözümlerle geçirmek veya hafifletmek isterseniz nane limon, bal, zencefil, ıhlamur gibi doğal içecekler hazırlayabilirsiniz.

Ne Zaman Doktora Başvurmalısınız?

Soğuk algınlığıyla baş edebilmek için hangi yöntemlerin denenmesi gerektiğini ve ne zaman doktora gidileceğini bilmelisiniz. Böylece bir ebeveyn olarak hastalığın daha kolay tedavi edilmesini sağlayabilirsiniz. Nezle benzeri hastalıklarda çocuğunuzda bir sorun olduğunu anladığınızda doktora başvurmalısınız. Çünkü doktorlar, bebeklerde grip ve soğuk algınlığı tedavisine başlayarak size ne yapmanız gerektiğini detaylıca aktarır. Bu da bebeğinizin en hızlı şekilde sağlığına kavuşmasına yardımcı olur. Özellikle 15 günlük bebekte soğuk algınlığı problemi yaşıyorsanız hiç vakit kaybetmeden yenidoğan yavrunuzu hastaneye götürmelisiniz. Yenidoğan bebeklerde soğuk algınlığı, henüz çocuğunuzun bağışıklık sistemi çok hassas olduğu için önlenmediğinde ciddi sonuçlar meydana getirebilir.

Çocuklarınızı Soğuk Algınlığından Nasıl Koruyabilirsiniz?

Çocuğunuz henüz böyle bir rahatsızlık yaşamadıysa ve soğuk algınlığının meydana gelmesini engellemek istiyorsanız alabileceğiniz bazı tedbirler bulunur. Bu önlemler sayesinde bebeğinizin sağlığını korumanız mümkündür:

 • 6 aydan büyük çocuğunuz için grip aşısı yaptırabilirsiniz.
 • Hasta kişilerle çocuğunuzu aynı ortamda bulundurmaya özen gösterebilirsiniz.
 • Bebeğinize temas etmeden önce kendinizi dezenfekte etmelisiniz.
 • Miniğinizin ellerini gün içerisinde bol bol yıkayabilirsiniz.
 • Çocuğunuzu kalabalık ortamlara sokmayarak bulunduğu yeri sık sık havalandırmanız gerekir. Oda içerisine su dolu bir kap bırakarak kuru havanın nem dengesini sağlayabilirsiniz.
 • Bağışıklık güçlendiren besinlerle bebeğinizin vücut direncini arttırmanız da mümkündür.
 • Bebeğinizin 2 yaşına kadar anne sütü aldığına emin olmalısınız.
 • Çocuğunuzun uyku düzenine dikkat etmelisiniz.

Bütün bu önlemlerin haricinde çocuğunuzun mevsime göre giyinmesi de hastalıkların oluşma riskini ciddi oranda düşürür. Özellikle soğuk havalarda bebeğiniz uyurken bile ideal vücut sıcaklığını yakalamasına yardımcı olan 1.5 TOG uyku tulumu gibi ürünleri tercih edebilirsiniz.


Eski paylaşımlar Yeni paylaşımlar

Bir yorum bırak

Lütfen unutmayın, yorumlar yayınlanmadan önce onaylanmalıdır.